לקהילת גונן היקרה ,

אמצע חודש אוגוסט ומתחילים להרגיש את סיומו של החופש הגדול ,

אנחנו אחרי שבוע של אירועים גדולים, בחינוך, בקהילה ולצידה של שגרה אינטנסיבית , בנייתה של שנת חינוך חדשה והסתגלות למבנה ארגוני משתנה, בחינת תחומי הפעילות והפיתוח של גונן .

האירועים האחרונים היו בעבורי הזדמנות לראות שקורים כאן דברים נפלאים שבסחרחרת היום יום גם אני לעיתים נוטה לפספס (ועל כך התנצלותי..)

ילדי ד'- ו' היו במחנה " צופי" ביער "ברעם" – המחנה עבר בהצלחה גדולה והילדים חזרו  עמוסי חוויות שמחים .

ילדי א'- ו' נסעו יחד למוזיאון הילדים בחולון ונהנו מיציאה לעיר הגדולה לצד פעילות חינוכית משמעותית במוזיאון .

הקייטנה פועלת נפלא וקבוצת הילדים מתגבשת יותר ויותר. – כל זאת בניצוח של מאיה אזרן, תמר בן ברוך, תום ריט  והמד"צים  , שמובילים  קייטנת קיץ למופת.

הנוער שלנו חזר מ- 4 ימים מדהימים בכנרת בהם פעלו בגישה של ניהול עצמי עם אחריות ומחויבות לביטחונו ולרווחתו האחד של השני , ניהלו תורנויות ודאגו לעמוד בכללים שהגדירו .כל הנערים ללא יוצא מן הכלל חזרו עם חוויה טובה מגובשים ושמחים . וכל זאת בניצוחו של אריאל אוחנה וסיוע לא מובן מאליו של הורים וצוות החינוך והנהלת החינוך.

בבתי הילדים (גן, גנון ובית התינוקות) על אף החום והטלטלות נשמרה היציבות, החום והאהבה והילדים פעילים שמחים מוגנים וצוברים חוויות .

וביום חמישי האחרון, ירדה קהילת גונן ( כ- 120 איש ) לסופ"ש משותף בכנרת: הורים, ילדים, ותיקים , חלק מהנערים /ות , נקלטים גם כאלו שלא עברו לגור עדיין בגונן , ובנים שלא חיים כעת בגונן.

כולם הגיעו לקחת חלק בביחד העצום הזה של גונן  תרמו ונתרמו , בישלו, העמיסו, פרקו , ברכו , ניגנו..

זכיתי להיות ביום חמישי ולא רציתי ללכת , היה בביחד הזה כוח קהילתי ממגנט והוכחה חיה שקהילת גונן היא קהילה בעלת עוצמה ועם בסיס חזק ובעיקר קהילה שבוחרת את הביחד שלה בכל פעם מחדש .

העוצמה החיבור והאכפתיות  הם הנכס הגדול ביותר שיש לגונן וזה הכוח המניע והחוסן להתמודד בשינויים , בהתאמות , ברגולציות שלא תמיד לטובתנו , הם הייחוד שבגללו גם אם יותר יקר בגונן אנשים בוחרים ויבחרו לבוא ולחיות כאן .

רק ביום חמישי שעבר נפגשנו עם משווק חדש להרחבה , פרסנו בפניו את התמונה המלאה על ההזדמנויות ועל האתגרים וכעין שמתבוננת מבחוץ ומכירה את הסביבה והקיבוצים באזור במימד של שיווק הרחבות , מצא שהתחרות לא באמת מאיימת עלינו , שיש לנו  יתרונות אדירים. חלקם פיזיים ( נוף מרהיב , גודל מגרשים) וברובם קהילתיים:

המון משפחות צעירות, פתיחות למתן אפשרות להשפיע באמת על אופי החיים , חברותא , כוח קהילתי שבאמצעותו קם גן שחר לדוגמא , באמצעותו הקהילה בחרה לבדוק ולבחור  בצורה דמוקרטית ולצאת למהלך של שינוי מבנה ארגוני ,כוח שמביא חצי מהקהילה לבחור לבלות יחד סופ"ש בכינרת או להכין מסכת יום עצמאות , שבועות ושאר החגים והאירועים המשותפים.

המשווק בעצמו ביקש להתחיל תהליך קליטה מסודר לגונן…

 

נכון הוא שישנם  לנו הרבה משימות ואתגרים כדי לבסס את המערכות שלנו הניהוליות , החינוכיות החברתיות , הפיזיות , נכון הוא שהמון שינויים התקבצו לשנה אחת , שהשיח על עצמנו עורר גם חוסר הסכמות , פחדים , כעסים אבל לא פגעו כהוא זה ברצון משותף שיהיה בגונן טוב , שגונן תמשיך להתפתח ולצמוח ובעיקר לא פגעו באהבה למקום  .

אנו נוטים לדבר במושגים של משבר , משבר לרוב מביא איתו אדישות וניכור זה לא המצב בגונן!

לא משנה מול מה אנו ניצבים ובאיזה תחום – חינוך, תרבות, פיזי, צמיחה דמוגרפית, כלכלי – אין כאן אדישות ואין ניכור .

ישנה אכפתיות ישנו שיח גם אם הטונים עולים , ישנה מעורבות התערבות יש הרבה אמוציות .

גונן נמצאת בראש סדר העדיפויות של החברים בה .

זה מצב של צמיחה !!!

אנחנו כמערכת ניהולית בשיתוף של הציבור , רכזי תחומים , הנהלת החינוך , מנהלת החינוך , צוות הצמיחה הדמוגרפית , תרבות , חברים , תושבים –  עסוקים בללמוד לחקור ולחשוב איך הכי נכון לקדם כל אחד מהתחומים בראיה רחבה וארוכת תווך כדי למקסם את הפוטנציאל המגולם במקום הזה .

בימים אלו ממש אני בודקת עם אנשי מקצוע מודל מתאים לתהליך חברתי שבאמצעותו הקהילה תגדיר לעצמה יעדים ותגדיר את עצמה בהתאמה לשינויים הדמוגרפיים , להפרטה לתפיסת החינוך בעידן הזה.

אנו בודקים יחד איך ניתן לאפשר צמיחה דמוגרפית משמעותית מול מחסור בדיור זמני כדי לשמור על יציבות מערכות החינוך והחברה שלנו .

אנחנו מעיזים ופועלים לשינויים במערכות החינוך שלנו ופועלים יחדיו עם ההורים והמערכת האזורית מול החלטות שאינן בשליטתנו .

אנחנו נלחמים יחד להשאיר כל ילד אצלנו אבל גם כהחלטה מכבדים את החלטתם של הורים לבחור בעבור ילדיהם משהו אחר בידיעה שאנחנו פועלים שיהיה אצלנו הכי טוב ומי שיבקש לחזור יתקבל בזרועות פתוחות .

קהילת גונן ,

אני מבקשת להזמין אתכם להסתכל על הדברים בעין מקדמת וכהזדמנות- לא כמשבר

אני מבקשת להזמין אתכם להכיר בכוח העצום שיש לכם ובנכסים הפיזיים ובעיקר הקהילתיים – לא בתג המחיר של גובה הקרקע או המיסים.

אני מבקשת להזמין אתכם לקחת חלק ולכבד האחד את השני בהחלטות פרטיות של אנשים ולהאמין שמי שבחר לחיות כאן מבקש את טובת המקום .

אני מבקשת להזמין אתכם להיות סבלניים גם לתהליכים ארוכים  יותר או למגבלות שניצבות בפנינו לעיתים כלכליות , לעיתים רגולטוריות ולעיתים חברתיות ולהשתמש ביצירתיות לפתרון מגבלות אלו או לעקיפתן .

אני מאמינה בלב שלם שאין כאן אתגרים שלא ניתנים לפתרון – הרוב הגדול תלוי בנו ובגישה שנבחר לדון ולפעול לאורה.

 

ולסיום –

תודה ענקית, עצומה  לצוותי החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי , להנהלת החינוך, למירב , להורים שמסייעים, לאלו שמאירים, ובהחלט גם לאלו שמעירים .

לעינב ולכל הפעילים בתרבות ובעשייה החברתית .

לכל בעלי התפקידים בלי יוצא מן הכלל בקהילה / בקיבוץ , במשק, במשרדים.

לחברי הוועדים ולמנהלת , לחברי הוועדות והצוותים .

ולציבור כולו שמעורר אותנו לחשוב להשתפר ולפעול.

המשך קיץ מהנה לכולם חופשה נעימה להורים ולילדים בשבוע האחרון ותחילת שנת לימודים מוצלחת .

נעשה  (ביחד) ונצליח !!!!!!!!!!!!

נטלי.